افزایش ارزش دلار آمریکا در آذربایجان ممکن است به تدریج متوقف شود

[ad_1]

محدودیت های اداری افزایش نرخ دلار آمریکا ممکن است در آذربایجان ادامه داشته باشد.

ووزال علیاروف ، اقتصاددان ، که از نزدیک بازار را رصد می کند ، به مارجا گفت که یکی از اقدامات اداری بعدی که باید علیه بانک ها برای جلوگیری از افزایش ارزش پول ایالات متحده انجام شود ، می تواند جلوگیری از خرید تدریجی دلار در شرایط کمبود باشد. از منات همانطور که بانک ها حتی به صورت موقت دلار نمی فروشند ، ممکن است در یک بازه زمانی به تدریج دلار نخرند یا دلار را با مقادیر کمتری خریداری کنند. در این حالت شهروندان قادر به فروش سریع و سریع مبالغ زیادی نخواهند بود.

وی گفت: فرض کنید بانک ها بیش از 500 دلار از مردم نمی گیرند. افرادی که یک بار دلار را با نرخ پایین برای سودآوری خریداری کرده اند ، با فروش اوج دلار و سقوط نرخ ارز ، نمی توانند با فروش دلار خود برای مدت کوتاهی سود کسب کنند. اگر هزینه های جاری به منات باشد ، باید بودجه فعلی خود را به منات نگه دارید. در غیر این صورت می توانید دلار را ارزان تر ، یعنی با قیمتی کمتر از قیمتی که خریداری کرده اید ، بفروشید.

لازم به ذکر است که بانکها نیز برای خرید دلار بدون منات مانده اند. از آنجا که بانک مرکزی مقدار اضافی منات را از گردش جمع می کند ، توده منات همراه با کمبود دلار کم است. بنابراین ، بانک ها می توانند دلار کمتر از هر شهروند دریافت کنند.

در صورت تحقق این سناریو ، بانک هایی که دلار را با محدودیت می فروشند یا به هیچ وجه دلار نمی فروشند دیگر نمی توانند با خرید دلار در محدودیت ، دلار بیشتری را به بازار سیاه منتقل کنند یا علاقه ای به روند کار ندارند. گفته می شود دلارها توسط بانک ها به “بازار سیاه” منتقل می شوند. همزمان با روی آوردن گسترده مردم به “بازار سیاه” برای فروش و سود از دلارهایی که قبلاً با قیمت پایین خریداری شده بودند ، در صورت کمبود منات ، ممکن است عرضه دلار افزایش یابد و دلار به تدریج سقوط کند ، اگرچه به طور موقت

تقاضا برای منات معمولاً با افزایش مالیات و سایر پرداخت ها در پایان سال افزایش می یابد. با کاهش شدید واردات ، تقاضا برای دلار نیز در ماه های نخست سال کاهش یافت. بر اساس همه این عوامل ، می توان انتظار داشت که گران شدن دلار به تدریج در آینده نزدیک متوقف شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید