تخریب توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شورای شهر فعلی

[ad_1]

به گفته گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجویی، فاطمه كاسم‌پور؛ رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی درباره ارائه شورای شهر پنجم در حوزه زنان گفت: “در این دوره از شورای شهر شاهد وقایع مختلفی در حوزه زنان بودیم که می تواند داشته باشد. عواقب منفی بلند مدت برای زنان. وی بار دیگر شورای شهر جدید را اضافه کرد.

وی افزود: یکی از تغییرات مهمی که در این دوره از شورای شهر ایجاد شده و به نوعی تخریب ساختار حوزه انتخابیه زنان قلمداد می شود ، لغو سمت مشاور زن در شهرداری ها و همچنین کاهش توانمند سازی زنان ، سرپرستان خانوار. “

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجالس ادامه داد: “یکی از موضوعات مهم برای پیشرفت زنان و مشکلات خانوادگی ، قدرت ساختارهای متعلق به زنان در زمینه فعالیت و تدوین سیاست ها است. ساختار تخریب شده به موقعیت قدرتمند سابق خود کاری دشوار و گاه غیرممکن است.

کاسمپور با اشاره به لزوم تقویت ساختارهای زنان و خانواده اظهار داشت: توجه به مشکلات زنان در مناطق شهری مستلزم شناسایی ، برنامه ریزی و اجرا در شهرداری است که با ایجاد این امر در ساختار حاکمیتی شهرداری سابق پیگیری شد. پست مشاور زنان لغو سمت مشاور زنان شهری ضربه بزرگی به زنان و خانواده در دوره پنجم شورای شهر تهران بود.

وی افزود: “مهمتر از این کاهش قدرت زنان سرپرست خانوار است. قبلاً یک ستاد مستقل با بودجه و ساختار جداگانه بود که اکنون به یک واحد کوچک از اداره کل زنان تبدیل شده است.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجالس با اشاره به نتایج ستاد سرپرستان زنان برای توانمندسازی خانوار گفت: کشور موفق شد حدود 10 هزار خانوار دارای سر زنان را در روند توانمندسازی در تهران شامل شود. از هم پاشیدگی ساختار ستاد قدرتمند و تنزل جایگاه آن ، کلیه فعالیت ها کاملاً از بین رفته بود ، در واقع به جای ادامه روند قبلی و استفاده از ظرفیت های ایجاد شده به دلیل اقدام نادرست ، خدمات برای زنان سرپرست خانوار در تهران متوقف شد.

کاسمپور خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موارد نمایشگاه های زنان و تولیدات ملی و همچنین مراکز کوثر بود که قبلاً به صورت قوی و با برنامه ریزی دقیق فعال بودند اما در این دوره از شورای شهرداری و شهرداری تهران این دو بخش نیز موثرتر و سازنده تر شده اند.

وی به تأسیس شهرداری و شهربانو در تهران اشاره کرد و گفت: اقدام دیگری که در دوره های اخیر شورای شهر صورت گرفته ایجاد مراکز ویژه ای برای زنان و دختران بوده است که اوقات فراغت خود را در فضای ویژه بانوان سپری کنند و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. با زنان “به منظور اشتراک و همچنین بهره مندی از برنامه های آموزشی و فرهنگی ، این مراکز توانایی افزایش و توسعه را داشتند که طی آن روند توسعه شهرداری متوقف شد.

عضو کمیته اجتماعی با اشاره به اهمیت فضاهای شهری و لزوم رسیدگی به مشکلات زنان و خانواده تأکید کرد: فضاهای شهری مشکلات مختلفی را برای زنان و خانواده ها ایجاد می کند که باید از نظر جسمی و اجتماعی و اجتماعی رفع شود برنامه های فرهنگی پرداختن به این موضوعات ، انتقال به شهری دوستانه برای مادران ، مناسب خانواده ها و شهری امن برای کودکان ، امن برای زنان ، نیاز به برنامه ریزی مناسب و م andثر و فعالیت ها و تلاش های جهادی دارد.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده در مجلس خاطرنشان کرد: امیدوارم اعضای منتخب شورای شهر ششم با آگاهی از موضوعات فرهنگی اجتماعی و حوزه حکمرانی شهری اقدامات تکمیلی را برای رفع نواقص موجود در این زمینه انجام دهند. رخ داده است “

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید