دادستان کل: ایران آماده توسعه همکاری با کشورهای دریای خزر است

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، اولین جلسه دادستان های عمومی سواحل خزر (جمهوری اسلامی ایران ، فدراسیون روسیه ، جمهوری آذربایجان ، جمهوری قزاقستان ، جمهوری ترکمنستان) عصر امروز از طریق ویدئو کنفرانس به میزبانی روسیه برگزار شد دادستان کل فدرال

در این جلسه بختیاری ، دادستان کل و رئیس دادستان کل کشور ، فوادی رئیس دادستان ویژه دادستان کل روابط بین الملل ، هاشمی مدیرکل روابط عمومی و نماینده وزارت امور خارجه حضور داشتند. وی به عنوان اعضای هیئت ایرانی مهمترین چالشها و مشکلات سواحل دریای خزر ، آمادگی ایران را برای میزبانی اجلاس بعدی و توسعه همکاری با کشورهای حوزه دریای خزر اعلام کرد.

متن سخنرانی دادستان کل کشور در این نشست بین المللی به شرح زیر است:

آقای کراسنوف ، دادستان محترم فدراسیون روسیه و اعضای محترم کشورهای همسایه و ساحلی دریای خزر

با احترام و احترام

در ابتدای این جلسه ، من از دادستانی کل روسیه صمیمانه تشکر می کنم. متأسفانه شیوع بیماری عروق کرونر قلب و کارهای مورد نیاز امروزه مرا از حضور و ملاقات با یکدیگر محروم کرده است ، برای همین بی تاب بودم و می توانم تأثیرات مثبتی داشته باشم و امیدوارم این کنفرانس که با کنفرانس ویدیویی برگزار می شود ، روابط را تقویت می کند و بستری برای همکاری بیشتر ایجاد می کند. حتی بهتر ، به ویژه در زمینه حفاظت از محیط زیست و حفاظت از دریای خزر ، تأثیر مثبتی بر همه ذینفعان داشته است.

جناب آقای رئیس جمهور ، همکاران عزیز ، همانطور که می دانید دریای خزر با مساحت 436000 کیلومتر مربع و طول حدود 7000 کیلومتر بزرگترین دریاچه در جهان است. این دریاچه از نظر تنوع زیستی بسیار غنی است و حدود 400 گونه آبزی بومی هستند که مهمترین آنها ماهیان خاویاری است. دریای خزر علاوه بر منابع زنده ، از نظر ذخایر نفت و گاز در امتداد ساحل و زیرزمین ، در رتبه سوم پس از خلیج فارس و سیبری قرار دارد. دریای خزر هزاران فرصت شغلی برای میلیون ها نفر در حومه این دریا ایجاد کرده و منبع اصلی درآمد آنهاست.

علاوه بر نقاط قوت و فرصت ها ، مهمترین چالش ها و مشکلات سواحل خزر افزایش جمعیت در سکونتگاه های ساحلی است که باعث افزایش استخراج و تخریب منابع و ذخایر زمین و دریا ، افزایش استفاده از فعالیت های گردشگری ساحلی می شود. با توجه به پتانسیل سرزمین و تأثیر آن بر محیط زیست ، شکار و صید غیرقانونی پرندگان و آبزیان و همچنین برداشت بی رویه شن و ماسه از دریا و رودخانه ها ، دلیل اصلی افزایش فرسایش ساحلی است. .

از طرف دیگر ، متأسفانه ، در دریای خزر شاهد تغییر کاربری اراضی ساحلی و عدم مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی آن هستیم. در حال حاضر ، مهمترین نگرانی کشورهای ساحلی ، وخیم شدن فزاینده محیط زیست در این منطقه آبی ، اکتشاف و تولید روزافزون نفت و گاز و صنایع وابسته است که مستلزم استفاده از اهرم قانونی در قالب تفاهم نامه و الزام آور منطقه ای است. آیین نامه ها برای محافظت و حفظ محیط زیست ، دریای خزر بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می دهد.

تصمیمات و اقدامات مناسب پنج کشور ساحلی دریای خزر برای جلوگیری از تخریب و احیای بیشتر دریای خزر به عنوان یک برنامه زیست محیطی آغاز و متعاقباً تصویب “کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر” در 4 نوامبر 2003 (4 نوامبر 2003) قوانینی که بین آنها ایجاد شده است. با این حال ، به نظر می رسد چنین توافق نامه هایی جامع و کافی نبوده و نیاز به ضمانت اجرایی قوی تر و م effectiveثرتری دارند که یکی از مهمترین آنها نقش تعاملی دادستان های کل این کشورها در تبادل نظر و تجربه است. برای دستیابی به حفاظت و حفظ محیط زیست در این منطقه به یکدیگر کمک کرده و افراد متخلف و جنایتکار را جدی بگیرید.

دادستانی کل جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری با دادستان های محترم فدراسیون روسیه ، آذربایجان ، قزاقستان و ترکمنستان اعلام می دارد.

گفتنی است در پایان این جلسه بیانیه حفظ اکوسیستم دریای خزر به امضای هر دو طرف رسید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید