روزنامه نگاران به رسانه های خارجی و سازمان های بین المللی مراجعه کردند

[ad_1]

امروز در نشست گسترده هیئت مدیره شورای مطبوعات آذربایجان خبرنگار آژانس اطلاعات دولتی جمهوری آذربایجان (AZERTAC) ماهارام ابراهیم اف و مجری شرکت سهامی بسته (AZTV) صدا و سیمای رادیو و تلویزیون آذربایجان سیراد ابیشوف در مورد مرگ مین در منطقه کال با رسانه های خارجی و سازمان های بین المللی تماس گرفتند .

این گزارش فرایندی را به امضا بیش از 120 رسانه ، رهبران سازمان های روزنامه نگاری و روزنامه نگاران مستقل ارائه می دهد:

ماهارام ابراهیم اف ، خبرنگار آژانس اطلاعات دولتی جمهوری آذربایجان (AZERTAC) ، در تاریخ 4 ژوئن 2021 به قره باغ اعزام شد و سیراد ابیشوف ، مجری شرکت سهامی بسته صدا و سیمای جمهوری آذربایجان ، به قره باغ در منطقه کالباجار فرستاده شد. آذربایجان. در این حادثه یک غیرنظامی دیگر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند که باعث اندوه ، اندوه ، حسرت و عصبانیت عمیق روزنامه نگاران آذربایجانی شد.

پس از پایان جنگ دوم قره باغ و بیانیه مشترک سه جانبه که توسط رهبران آذربایجان ، روسیه و ارمنستان در 10 نوامبر سال 2020 امضا شد ، انواع مین و سایر مواد منفجره کاشته شده توسط ارمنستان در منطقه باعث کشته و زخمی شدن بسیاری از غیرنظامیان شد. با وجود مین زدایی بیش از 35000 مین ، تعداد تلفات مین همچنان رو به افزایش است. حادثه دلخراشی که منجر به مرگ ماهارام ابراهیم اف و سیراد آبیشوف شد ، نشانه روشنی است که مشکل مناطق استخراج شده نیز فعالیت روزنامه نگاران را با مانع مواجه می کند ، محدودیت هایی ایجاد می کند و این حرفه را به یک تهدید واقعی تبدیل می کند. لازم به ذکر است که کارمندان هر دو رسانه برای انجام وظایف خود به منطقه کالباجار رفتند.

جمهوری ارمنستان از تهیه نقشه مناطق استخراج شده خودداری می کند. این نه تنها فعالیت روزنامه نگاری در این مناطق را محدود می کند ، بلکه از بازگشت خانواده های آوارگان که در نتیجه اشغال ارمنیان به اجبار از میهن خود جدا شده اند ، جلوگیری می کند. این امر هم ارائه اطلاعات به مردم و هم حق زندگی افراد در خانه های خود را نقض می کند. ارمنستان که نزدیک به سه دهه در اشغال آن بود ، بر خلاف قوانین بین المللی ، با امتناع از ارائه نقشه های کوچک و مخالفت با برقراری صلح و امنیت در منطقه ، همچنان اهداف خود را دنبال می کند.

ما همچنین متذکر می شویم که کارهای ساختمانی گسترده ای در مناطق آزادشده آذربایجان آغاز شده است. شرکت های خارجی به منطقه علاقه مند هستند. این علاقه همچنین هجوم روزنامه نگاران از کشورهای مختلف منطقه را تعیین می کند. امتناع ارمنستان از ارائه کارت های کوچک نیز تهدیدی برای زندگی رسانه های خارجی است. این یک اقدام عمدی است ، تهدیدی مستقیم برای ارزشهای انسانی است. ما می خواهیم سازمان های بین المللی ، از جمله سازمان های تأثیرگذار در زمینه روزنامه نگاری ، موضع قاطع و اصولی خود را در مورد این موضوع بیان کنند. ما معتقدیم که واکنش تند آنها می تواند سهم عملی در رفتار ضد انسانی ارمنستان داشته باشد. این دیدگاه خبرنگاران آذربایجانی ما است.

ما در ارتباط با درگذشت دلخراش ماهارام ابراهیم اف ، خبرنگار آژانس دولتی آذربایجان و سیراد ابیشوف ، مجری شرکت سهامی بسته پخش تلویزیونی و رادیویی آذربایجان (AZTV) ، عمیقاً به خبرنگاران آذربایجانی تسلیت می گوییم. اجازه دهید ما توجه جامعه جهانی را به اقدامات ارمنستان مغایر با حقوق و آزادیهای بشر جلب می کنیم.

ما از همکاران خود در خارج از کشور می خواهیم که نسبت به این واقعیت واکنش جدی نشان دهند و جمهوری ارمنستان را برای تهیه نقشه مناطق استخراج شده تحت فشار قرار دهند. ما متقاعد شده ایم که پشتیبانی از این مأموریت به از بین بردن تهدیدات زندگی مردم و همچنین روزنامه نگاران کمک می کند. این حمایت همچنین می تواند سهم عمده ای در صلح ، امنیت و ثبات در منطقه داشته باشد. “[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید