گزینه های معاون رئیس جمهور برای زنان و خانواده چیست؟

[ad_1]

گزینه های معاون رئیس جمهور برای زنان و خانواده چیست؟به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، زهرا فکرانه: در شرایط کنونی که دولت و مجلس سیزدهم در تقابل متقابل رای اعتماد هستند ، تنها جایی برای گمانه زنی در مورد معاون آینده زنان. در زمینه های مختلف از جمله پزشکی ، اقتصاد و حقوق تخصص دارند و هیچ تجربه مستقیمی در زمینه زنان و خانواده ندارند.

در زیر توضیحی درباره نام ، سوابق اجرایی و تحصیلی افرادی است که ادعا می شود کاندیدای احتمالی برای امور زنان و خانواده هستند.

مرضی وحید دستیردی

مرضیه وحید دستجردی پزشک ، مشاور رئیس قوه قضائیه ، دانشیار و مدرس گروه زنان و زایمان در دانشگاه تهران است. وی تحصیلات پزشکی خود را در سال 1975 در سن 16 سالگی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز کرد و در سال 1983 دکترای پزشکی عمومی گرفت. وی دوره های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت و در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بود. تجربه وی شامل مدیریت روابط دانشگاهی و بین المللی در دانشگاه علوم پزشکی است. او همچنین عضو هیئت مدیره دانشگاه علوم پزشکی فاطمیه در کوم بود که در سال 2002 منحل شد.

وحید دستیردی در دوران وزارت خود در سال 2009 ، در پی اعتراض گسترده پزشکان در سی و هفتمین آزمون دستیار فروش پرسش امتحان دستیاری، این آزمون را که در 20 فوریه 2010 انجام شد لغو کرد. بنابراین ، همه کارکنان مرکز ارزیابی پزشکی اخراج شدند و قول داده شد که این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و عاملان مسائل به عدالت سپرده شوند. برای پاسخ به افکار عمومی و نمایندگان مجلس ، واکید دستیردی ، رئیس وقت شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت ، توسط وحید دستیردی ، مسئول پاسخگویی به سوالات مربوط به لغو امتحان دستیاری ، تعیین شد.

در اوایل ژانویه 2012 ، احتمال برکناری وحید دستیردی مطرح شد و انتقاد از وی در روزنامه دولتی ایران احتمال اخراج وی از وزارت بهداشت را افزایش داد. گفته می شود اعتراض احمدی نژاد به عدم توزیع ارز دولتی برای مقاصد پزشکی و دارویی یکی از دلایل اختلاف وزیر بهداشت و رئیس جمهور وقت بوده است.

سرانجام در 7 ژانویه مرضی وحید دستیردی، تنها وزیر زن پس از انقلاب اسلامی ، با حکم محمود احمدی نژاد و محمدحسن طریقت منفرد به عنوان سرپرست وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برکنار شد. در پی این تغییر ، بیکر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران کناره گیری کرد.

مرضی وحید دستیردی

عضو شورای برنامه ریزی آموزش عالی از 1992 تا 1999.

عضو شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از سال 1993 تا 1996.

عضو شورای سیاسی وزارت بهداشت از سال 1994 تا 1996.

متخصص زنان و زایمان و پزشکی قانونی از 1989 تا 2000

لیلا سادات زعفرانچی

لیلا سادات زعفرانچی رئیس گروه مطالعات زنان در م Instituteسسه مطالعات بشردوستانه و فرهنگی است و دارای مدرک کارشناسی ارشد توسعه و برنامه ریزی اقتصادی از شاخه تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی است. وی همچنین دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی است و از سال 2015 عضو شورای کار تحول در امور زنان و خانواده در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. او از سال 2014 در دانشگاه علامه طباطبایی اقتصاد تدریس می کند.

در سپتامبر 2011 ، زعفرانچی مسئول برگزاری یک سمینار بین المللی در زمینه تحقیقات زنان و یک مدرس در زمینه اشتغال زنان و اقتصاد خانواده بود. در این سمینار که با همکاری موسسه مطالعات بشردوستانه و فرهنگی و سازمان مردم نهاد ترنام اندیشه برگزار شد ، مهمانانی از هند ، پاکستان ، اندونزی ، کنیا ، اتیوپی ، تانزانیا ، فیلیپین ، سریلانکا ، قزاقستان ، تایوان و ایران حضور داشتند.

شرکت در جلسه تخصصی از طرف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشتغال زنان و اقتصاد خانوار به میزبانی مشاور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1392 به جمهوری خلق چین اعزام شد. همچنین در سال 2011 ، وی مشاور اقتصادی تیم اعزامی جمهوری اسلامی ایران برای عقد قرارداد بین کنفدراسیون زنان چین و مرکز زنان و خانواده ایران در مورد زنان و خانواده بود.

در سال 2010 ، این کارشناس حوزه زنان عضو کمیته علمی سومین نشست وزیران زن بود که در تهران در مرکز ریاست جمهوری زنان و خانواده با موضوع “زنان ، خانواده و اقتصاد” برگزار شد. قابل ذکر است که در ژانویه 2008 او عضو کارگروه تخصصی دومین کنفرانس زنان وزیر در کشورهای اسلامی با عنوان “مشارکت زنان در تصمیم گیری” در کوالالامپور مالزی بود.

معصومه پاشا بهرام

معصومه پاشایی بهرام پزشک ، وکیل و سیاستمداری است که نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مرند و جلفا است. او در انتخابات یازدهم است مجلس وی که در 23 مارس 2017 با 40294 رای از مجموع 125.830 رای برگزار شد ، به عنوان اولین نماینده زن از حوزه انتخابیه مرند و جلفا در استان آذربایجان شرقی انتخاب و وارد مجلس شد.

پاشا بهرام متولد 1364 و کاندیدای اصلی یازدهمین دوره انتخابات پارلمانی یكی از جوان ترین نامزدها در انتخابات مجلس یازدهم است. در مجلس یازدهم ، وی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ، رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی ، رئیس هیئت پارلمانی ایران در پارلمان آسیا ، معاون است. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی این یک فعالیت تخصصی و گسترده در زمینه زنان نیست.

پاشایی بهرام در راستای فعالیت خود در زمینه زنان در مصاحبه با شبکه زنان ایران در زمینه بارداری و ازدواج زنان گفت: مسئولیت و صداقت مدیران به دلیل داشتن مادران مسئول و مهمترین وظیفه زنان است. آیا این بیش از همه مادر خوبی است ؛ برخلاف تصور برخی افراد ، ازدواج مانعی برای پیشرفت نیست ، بلکه انگیزه ای برای موفقیت است اگر زنان بتوانند در برنامه ریزی چه در خانواده و چه در جامعه موفق شوند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با استناد به وجود فضای مجازی و آسیب های فزاینده اجتماعی در جامعه و مشکلات حوزه اشتغال بیان شده است: امروزه زنان باید توجه بیشتری به آموزش نسل جدید داشته باشند و بنابراین الگویی کاربردی از دین را در پیش بگیرند. اگرچه وضعیت زیرساخت ها برای ایجاد صنایع بزرگ چندان مناسب نیست ، اما تا آنجا که زیرساخت های شهری اجازه می دهد ، ما اقدامات لازم را برای ارتقای مشاغل کوچک و ایجاد کارخانه برای زنان در منطقه انجام می دهیم.

سکینه سادات پد

سکینه سادات پود یکی از فعالان زن در شهر مشهد است که در زمان انتخابات نیز یکی از فعالان حجالاسلام رئیسی بود. او دارای مدرک دکتری حقوق است ، همچنین در زمینه حقوق فعالیت می کند و یکی از گزینه های سمت معاون زن است.

پاد در مصاحبه با یکی از شبکه های زنان ، نسبت به مهریه حساسیت نشان داد و در بخشی از گفتگوی خود گفت: مهریه که بعداً به قانون ما وارد شد ، نهادی با اصول کاملاً شرعی و فقهی و یک نهاد کاملاً اسلامی است. آنچه اکنون درباره مهریه می دانیم هیچ فلسفه ای ندارد که با شأن زنان مطابقت داشته باشد. نفقه این وضعیت را دارد و میزان آن با وضعیت ناظر تعیین می شود ، اما بحث مهریه مطرح نیست ، قانونگذار بر خلاف اصول شرع ، مهریه را به وضعیت زن مرتبط کرده است.

وی ادامه داد: تا کنون چندین دوره در زمینه حقوق زنان و خانواده گذرانده ایم. اولین دوره در سال 1310 ، هنگامی که اولین ازدواج پذیرفته شد ، آغاز شد. بر اساس اجماع حقوقدانان که تا زمان ادغام در حقوق مدنی کاملاً شرعی بود ، مصوب 1313. مهریه به عنوان نهادی برای حقوق زنان به رسمیت شناخته شد و به قانون مدنی ما وارد شد و به عنوان حق تحت حقوق مالی زنان تعریف شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید